Canlı Destek
  0542 547 9067 (Vodafone)
#
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
MD Altyapı

MD Nedir ?

  • MD,KARAOKE,ALTYAPI,PLAYBACK,ENSTRUMANTAL,FON MÜZİĞİ...
Yukarıda saydıklarımız bibirine yakın anlamlarda olsalarda aslında aradığımız kelimenin Türkçe'de karşılığı yok.
veyahut var biz bulamadık!Kelime karmaşasından kurtulmak için biz bu yazımızda hepsine birden MD diyelim...

MD : Şarkıların içersinden sanatçı sesinin çıkarılmış halidir.MD şarkılarda sanatçının sesi olmaz.

MD kelimesi MiniDisc (CD çalara benzer bir cihaz resme bakınız) kelimesinden gelmektedir.Mini Disc ler bildiğimiz bilgisayarlarda yada teyplerde çalmazlar.
Özel Player ları vardır.Fakat günümüzde pek fazla kullanılmamaktadır.

Mini Disc ler Piyasaya İlk Çıktığında MD şarkıları daha bir rövaştaydı ve Mini Disc ler çok fazla Kullanılıyordu.
adı kısaltılmış şekilde MD olarak hafızalara kazındı ve öylede kaldı.

PLAYBACK : Playback ise bir eylemdir.yani bir davranıştır.Sanatçılar playback yaparlar.Reji arkadan Ajda pekkanın A1 parçasını çalar ve Ajda Pekkan okuyormuş gibi yapar Playback Şarkılarının içinde sanatçı sesi olur.Normal tanımı bu olsada başta ben olmak üzere bir çok türk müzisyen,içersinde sanatçı sesi olmayan şarkılarada playback diyebiliyor.
ENSTRUMANTAL : Enstrumantal şarkılarda sanatçı sesi olmaz fakat enstrumantal şarkılarda sanatçının yerini bir solo enstruman alır ve bazen mevcut şarkının trafiğide değişebilir ve aslında üzerine şarkı okumak için uygun değildir.
ALTYAPI : Altyapı aslında çok ucu açık büyük bir kavram ve genel bi tanım tabi bu tanım müzik mutfağında da kullanılmış...Bir piyano,bir pad ses de bir altyapıdır 10 adet bütün enstrumanları çalınmış okumaya hazır parça da bir altyapıdır fakat altyapılarda solo enstrumanının çalınmamış olması gerekmektedir.Altyapılarda da sanatçı sesi yoktur.
FON MÜZİĞİ : Fon Müzikleri enstrumantal müziklere benzerler fakat fon müzikleri daha çok başka bir unsura odaklanarak yapılır örnek şiir film,resim gibi...Fon Müziklerinde Sanatçı sesi olmaz ama sanatçı sesinin yerini solo enstrumanlar alır ve aslında üzerine şarkı okumak için uygun değildir.
KARAOKE : Sanıyorum dilimize yeni yeni girmiş bir kelime ama MD nin yerini alacak gibi...Aslında karaoke'de bir eylemdir fakat karaoke kelimesinin eylem olması google'de karaoke aramaya engel olamıyor.
KARAOKELER genelede amator şarkıcılar için hazırlanır
içersinde sanatçı sesi yoktur. Görüntülü bir ekranda şarkı sözlerini takip ederek insanların şarkı söylemesine karaoke yapmak denir.

  • Şarkıları hangi ortamda hazırlıyorsunuz ?
Şarkılar çoğu zaman profesyonel studyolarda hazırlanıyor.Bunun için Cubase yazılımını tercih ettik.miksaj aşamalarında creamware ve tc elektronic dsp pluginlerini kullanmaktayız.şarkıların son aşaması olan Mastering için ise creamware hardware dsp optimaster kullanıyoruz.
  • Müziği sanatçı sesinden ayıran program varmı ?
Günümüzde böyle bir teknoloji henüz yok fakat gün geçmiyor ki bu uğurda bir program daha yapılmasın.herşeyde olduğu gibi müzik dünyasında da teknoloji hızla ilerlemekte.Şuana kadar yapılan en iyi karaoke yapma programı en fazla %40 oranında başarılı olmuştur ama şarkıdaki enstrumanlarında bi kısmı da uçmuş olur dolayısıyla sonuç başarısız olur üstelik bu başarısız sonuç bile her şarkı için geçerli değildir.yani söz konusu programı kullandığınızda her şarkının solist sesini azaltır diye birşey yok.
  • Karaoke programları neden sesi kısınca enstrumanlar bozuluyor,yada bazı şarkılarda hiç kısılamıyor?
bunun sebebi khz ler ile ile ilgilidir.yani söz konusu şarkının miksajı ile ilgilidir.yapılan mix in frekanslarında solistin sesi ile enstrumanlar ilişkilendirilmesiyle ilgilidir.
  • Bazen piyasa temiz,tamamen orjinal altyapılar duyuyoruz bu nasıl oluşuyor?
Bu durumun karaoke yapan programlarla ilgisi yoktur.piyasada çok az sayıda bu şekilde altyapılar mevcut fakat bunlar söz konusu aranjorlerin yasal olarak yada olmayarak playback leri piyasaya dağıtmasından kaynaklanır.ayrıca bazı sanatçılar albümlerine karaokelerinide koyar.durum bundan ibarettir.
Savaş Sal.
MDindir.net Telefon Numarası Telefon : 0542 547 9067